Slovenska mitologija je bajkovita, koloritna, puna simbolike i veličanja života. Mukotrpno živeći kao nomadi, vezujući se za raskrčen komad zemlje, reku i šumu, zavisili su od plodnosti zemlje i naklonosti vremenskih prilika. Strah i nada su se smenjivali. Svemu su pronalazili uzrok i svemu davali izvor koji je bio iracionalan. Stvarnost i mašta su stvarali mitove i legende koje su se prenosile generacijama i dograđivale. Prelaskom u hrišćanstvo običaji vezani za mitska bića su se zadržali do danas.
ČETIRI LIKA MAJKE ZEMLJE (akril; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
Najznačajnije mitsko biće Starih Slovena je bila Majka Zemlja. Davala je novi život i odnosila život. Krug stvaranja i nestajanja. Godišnja doba su donosila promene. Radost i tugu. Izobilje, ljubav i radost u danima obasjanim suncem i bolest i glad u dugim zimskim danima. Majka Zemlja se menjala kao i majka svakog čoveka. Lepršava devojčica, raskošna devojka, zrela žena i uvenula starica. Posmatrajući promenljive likove Majke Zemlje davali su im imena: Vesna (proleće), Lada (leto), Živa (jesen) i Morana (zima)
i slavili ih kao boginje života i smrti.
Vesna je prikazivana kao nežna, vesela devojčica koja širi miris rascvetalog drveća i daruje prvo voće.
Boginja Vesna (akril; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
Lada njiše polja zrelog žita obasjanih suncem. Crvene bulke u žitu i cvetne livade. Beli oblaci kao leptiri nagoveštavaju letnji pljusak… Romantične noći sa uzdasima ljubavi.
Boginja Lada (akril; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
Živa je punoća života. Rađanje dece, sazrevanje plodova. Raskoš i blagodat koju upija Majka Zemlja. Daruje ljude srećom i sigurnošću. Boje zlata nagoveštavaju bogatstvo i sigurnost u danima sivila koji neminovno dolaze.
Boginja Živa (akril; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
Morana svojim plaštom magle polako zatvara čarobni krug kretanja Života. Nije omražena kod Slovena. Prihvataju i njene dane ali sa zebnjom. Morana upozorava i poštovali su je kao i druge boginje obnove Života. Morana odnosi duše umrlih barkom od orahovog drveta na večni počinak. Tako nastaje i kult posvećen dušama.
Boginja Morana (akril; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
Na konkursu za XIX Međunarodnu izložbu „ŽENE SLIKARI“ 2021. učešće je uzelo 125 umetnica sa 200 radova iz 7 zemalja: Austrije, Hrvatske, Makedonije, Slovenija, Italije, Meksika i Srbije.
Selekciona komisija odnosno žiri izložbe „ŽENE SLIKARI“ 2021. su:
- Ivan Živanović, master vajarstva - predsednik komisije;
- Vojin Rupić, nastavnik likovnog vaspitanja - član komisije i
- Ljubomir Filipović, akademski slikar - član komisije.
Na izložbi učestvujem sa dva rada:
"ALFA" - Pronađi put "OMEGA" - Povedi me u san (akril na kartonu; 50 x 50 cm)
"ALFA" - Pronađi put
(akril na kartonu, 50 x 50 cm)
Autor Nadica Janić
"OMEGA" - Povedi me u san
(akril na kartonu, 50 x 50 cm)
Autor Nadica Janić
Otvaranje ižložbe je 11. septembra 2021. u Velikoj galeriji Centra za kulturu Majdanpek i traje do 11. oktobra 2021. godine
U galeriji Kuće kralja Petra I u Beogradu, od 23. do 28. avgusta 2021. godine, u okviru festivala „Fraktal art“, postavljena je Međunarodna izložba slika „Ženska duša“ koju čine 162 rada, umetnika iz 27 zemalja. Zvaničnog otvaranja nije bilo zbog situacije sa pandemijom Kovid-19. Izložba se mogla pogledati od 10 - 18 časova.
Osnovna tema i poruka ove izložbe je borba protiv nasilja nad ženama. Idejni tvorac izložbe je slikarka iz Perua Marita Duila Mora. Nakon Perua, Italije i Poljske izložba se organizuje 2021. u Srbiji, najpre u Majdanpeku a potom u Petrovcu na Mlavi. Izložba nastavlja put zahvaljujući svetskom Udruženju akvarelista i majdanpečkoj umetnici Tatjani Karabašević čiji je član.
Izložba "Ženska duša" u galeriji na drugom spratu Kuće kralja Petra I
"Vita" (akril na kartonu; 30 x 30 cm) Autor: Nadica Janić
Počeo Festival „Fraktal art"
Međunarodni, peti po redu, festival „Fraktal art” u organizaciji istoimenog Udruženja za umetnost, kulturu i turizam, počeo je u Kući kralja Petra na Senjaku i trajaće do subote. Gosti festivala sinoć su bili predstavnici Kulturnog centra „Ćirilica”. Upriličena su predavanja „Očuvanje i zabrana ćirilice kroz vekove” i „Život i delo Save Mrkalja”, kao i promocija knjige „Slikovni bukvar pravoslavlja” Olgice Stefanović. To je likovno delo u kome je sve podređeno poetici slike, ćiriličnom pismu, srpskoj srednjovekovnoj umetnosti i pravoslavnoj veri. Zahvaljujući ilustracijama, čitaoci upoznaju lepotu srpskih fresaka, ikona, rukopisnih knjiga, ornamentike… Pouke duhovnika – svetog vladike Nikolaja Velimirovića i Ave Justina Popovića, kao i osnovne molitve, priče o srpskoj istoriji i Nemanjićima, kao i duhovne pesme, obogaćuju ovu knjigu. Održana je i radionica kaligrafije i akvarela.
Posetioci su mogli da pogledaju i samostalne izložbe umetnica Ane Bogdanović, Tatjane Karabašević i Ljiljane Nestorović, koja je osmislila festival. One su radove objedinile u zajednički naziv „Vera, nada, ljubav”.
Tu je i postavka koju je priredilo Međunarodno udruženje akvarelista, „International Watercolor Society” sa temom borba protiv nasilja nad ženama. Izložba je krenula iz Perua, a posle Italije i Poljske stigla je u našu prestonicu, odakle će nastaviti put dalje po svetu.
A tokom sedmice biće priređene i druge izložbe među kojima crtača „Iza zatvorenih očiju”. U ovoj izložbi pored Kluba crtača Fraktala, učestvuju i radovi dece iz Žitorađe, nastali na Likovnoj koloniji „Koreni 2021”, kao i postavka „Jerusalim očima umetnika” koja predstavlja Jerusalim iz drugog ugla, očima umetničkih fotografa i slikara iz Palestine. Autor postavke je Osamah al Hindi, konzul, ataše za kulturu ambasade Palestine u Srbiji.
Pored izložbi, posetioci će imati priliku da učestvuju na kreativnim umetničkim radionicama i da se druže sa umetnicima iz različitih oblasti.
Početak, pun nade i istraživanja. Nepoznanice na putu iščekivanja i izazova. Tražimo put sreće i uspeha… Lutanja. Spoticanja. Neostvareni snovi i nadanja.
Kraj. Zidovi sivila pred nama. Lutamo hodnicima sećanja. Nema svetla u pogledu napred. Sanjive oči i želja za toplom rukom koja će nas povesti u San.
Po grčkoj mitologiji na početku je bio tamni Haos iz koga je nastao svet, a iz njega se izdigla boginja Gea - Majka Zemlja. Iz Hoasa je nastao Eros - Ljubav, najjača sila koja sve oživljava. I tako je počeo da se stvara svet. Majka Zemlja u snu je rodila Nebo - Urana koji je zavladao svetom i oženio se Zemljom sa kojom je dobio šest sinova i šest kćeri… Loza bogova se širila. Rodio se i Helios - bog Sunca… Svet Svetlosti i Tame postoji i danas. Izvor je mašte i umetničkog stvaralaštva.
"Gea"
(akril na kartonu; 30 x 30 cm)
Autor: Nadica Janić
"Helios"
(akril na kartonu; 30 x 30 cm)
Autor: Nadica Janić
Radovi na izložbi u Grčkoj povodom Svetkovine svetlosti i tame:
U Grčkoj na ostrvu Naxos, svake godine od 31. jula do 2. avgusta održava se Festival svetlosti i zemlje. Organizator je "Cicladia org". Povodom ove svetkovine predstavljena je međunarodna izložba poštanske umetnosti „Mail art to Naxos“ na kojoj učestvuje 116 umetnika iz celog sveta i koja traje od 1. do 16. avgusta 2021. godine.
Konkurs za izložbu "MAIL ART to NAXOS" povodom SVETKOVINE SVETLOSTI I ZEMLJE
Plakat izložbe
Na izložbi učestvujem sa dva rada:
„Gea“ (akril na kartonu; 30 x 30 cm) „Helios“ (akril na kartonu; 30 x 30 cm)
"Gea" (akril na kartonu; 30 x 30 cm) Autor: Nadica Janić
"Helios" (akril na kartonu; 30 x 30 cm) Autor: Nadica Janić
Po grčkoj mitologiji na početku je bio tamni Haos iz koga je nastao svet, a iz njega se izdigla boginja Gea - Majka Zemlja. Iz Hoasa je nastao Eros - Ljubav, najjača sila koja sve oživljava. I tako je počeo da se stvara svet. Majka Zemlja u snu je rodila Nebo - Urana koji je zavladao svetom i oženio se Zemljom sa kojom je dobio šest sinova i šest kćeri… Loza bogova se širila. Rodio se i Helios - bog Sunca… Svet Svetlosti i Tame postoji i danas. Izvor je mašte i umetničkog stvaralaštva.
MAIL ART - zvanični umetnički pokret
Mail art ili „poštanska umetnost“ je umetnički pokret rođen iz umetničkih strujanja DADA i FLUKSUS, koji je pokrenuo američki umetnik Rej Džonson 1943. godine. Kada je Džonson hteo da se dopisuje sa svojim prijateljem i umetnikom Arturom Secundom, koji se preselio u Njujork, shvatio je da ima novca samo za marku a ne i za dopisnicu. Otišao je u svoj studio, uzeo mali komad kartona, obojio ga, napisao svoje novosti i primaoca i poslao ga poštom kao razglednicu.
Umetnik primalac, kada je primio malu sliku, pomislio je da uzvrati na isti način. Uzeo je beli karton, obojio ga, stavio pečat i poslao ga Reju Džonsonu. Tako je započela prepiska između umetnika koji su razmenjivali male slike (mail art) sa njihovim novostima, mislima i idejama.
U isto vreme, u Evropi vidimo umetnike u različitim pokretima, koji sami prave marke, karte, markice i koverte (neorealizam u Francuskoj, futurizam u Italiji itd.)
Rej Džonson je 1962. osnovao čuvenu „Njujoršku školu dopisivanja“. Pretražio je sve mailing liste umetnika koji su se dopisivali širom sveta, poslao ih svima i krenuo na beskrajno putovanje umetnosti po celom svetu, a poštanska umetnost je u istoriji umetnosti zabeležena kao zvanični umetnički pokret.
1988. godine, poštanski umetnik Rud Jansen stvorio je onlajn platformu „International Union Of Mail Artists“, preko koje postaju poznati projekti koji se odvijaju širom sveta, a umetnici mogu da traže adrese umetnika koji se dopisuju kroz umetnost.
Karakteristika poštanske umetnosti je da se mogu videti različiti stilovi i tehnike i mnogi zajednički projekti jer se godišnje napravi više od 150 tematskih projekata.
Dela pripadaju umetniku primaocu i nisu na prodaju.
Maria Chorianopoulou je zvanična poštanska umetnica od 2008. godine i u Grčkoj je organizovala 7 međunarodnih mail art projekata uz učešće umetnika iz 36 zemalja sveta.
Međunarodna izložba organizovana 2021. godine nosi naziv „Uvođenje poštanske umetnosti u Naksosu“ i predstavljena je u izložbenom prostoru „Cicladia org“ u Damali Naksosu od 3. do 16. avgusta, od 10 do 22 časa, dok će popodne biti radionice poštanske umetnosti.
U Galeriji "Krug" u Petrovcu na Mlavi, 1. juna 2021. godine, otvorena je internacionalna izložba slika "Ženska duša" na kojoj je prikazano 165 dela iz 36 zemalja sveta. Izložba traje do 30. juna 2021. godine.
Organizator izložbe je međunarodno udruženje akvarelista International Watercolor Society – IWS, a osnovna tema i poruka ove postavke je borba protiv nasilja nad ženama.
U galeriji Centra za kulturu Majdanpek, 27. aprila 2021. godine otvorena je Međunarodna izložba slika „Ženska duša“ koju čine 162 rada, umetnika iz 27 zemalja.
„Ovu postavku priredila je Marita Duila Mora, slikarka iz Perua, uz podršku Ministarstva kulture ove zemlje, koja je zahvaljujući svetskom Udruženju akvarelista, čiji je član i majdanpečka umetnica Tanja Karabašević, nakon Perua i Poljske stigla i u Srbiju, najpre Majdanpek. Osnovna tema i poruka ove postavke je borba protiv nasilja nad ženama“, rekao je na otvaranju Dragan Klčesko, organizator programa u Centru za kulturu Majdanpek.
Zbog velikog interesovanja ljubitelja likovne umetnosti u Majdanpeku, izložba je od 11. maja 2021. produžena do 28. maja 2021. a zatim se postavka seli u Petrovac na Mlavi i Beograd.
Definicija nasilja nad ženama po dokumentima UN-a, je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvenih moći između muškaraca i žena, koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama i do sprečavanja napretka žena.
Nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti kao i u razvitku i miru na planeti. Od spaljivanja u Salemu i mnogo pre toga, preko sifražetkinja, do danas, žene su trpele i trpe neverovatno mnogo nasilja. Često su zbog toga razvijale odbrambeni mehanizam prilagođavanja uslovima u kojima su živele.
Kroz istoriju, žene su pokazale koliko mogu da budu moćne, inteligentne i snalažljive… Koliko im je to davalo prednost, toliko im je put kojim su išle bio teži i više snage iziskivao. Ta tiha prikrivena energija kojom se pomeraju planine često je bila predmet (nemoći) moći nad njima!
Suprotno napretku čovečanstva u kome bi trebalo da čovek zapravo ide napred, svedoci smo učestalog nasilja nad ženama, kao i zloupotrebe žena. To ide od onih okvira u kulturama etničkih grupa i naroda, koje ne žele da izađu iz njih i krenu napred već zadržavaju nepisana pravila, na primer ženidbe devojčicama uzrasta od deset, pa i sedam godina, pa do maksimalne upotrebe žena u modnoj, filmskoj, propagandnoj i porno industriji… Žena je večiti stub o koji se lome talasi i koplja i koju lome i zlostavljaju.
O tome da je ona Pramajka, da je ona stub, da je ona kostur čovečanstva i da je zbog toga maksimalno i zlostavljana govori i nastupajući niz izložbi pod jedinstvenim nazivom “Ženska duša”, likovne svetske asocijacije IWS – ogranak Srbija.
Reč je o međunarodnom udruženju akvarelista IWS GLOBE, najvećoj tog tipa u svetu. Organizatori su povodom ove teme i sve prisutnijeg nasilja nad ženama, odlučili da u okviru ove izložbe budu prisutni radovi rađeni i u drugim tehnikama osim akvarela. U izložbi su učešće uzeli umetnici iz 35 zemalja među kojima je i Srbija, koja je domaćin ove zahtevne smotre.
Lider za IWS Srbija je Tatjana Petrović Karabašević, koja učestvuje u ovoj smotri i svojim radom, zajedno sa 23 lidera iz različitih zemalja.
Tatjana Petrović Karabašević
Tatjana je akvarelista… Akvarelom se bavi od ranog detinjstva, nagrađivan je umetnik, izlagala je samostalno i na brojnim grupnim izložbama, aktivno izlaže od 2002. godine. Živi i radi u Srbiji, u Majdanpeku.
Izložbu je osmislila slikarka Marita Duilja iz Perua, uz podršku Ministarstva kulture. Prva izložba ove asocijacije održana je u Limi zatim u Poljskoj i dalje u svetskim okvirima… Ženska duša je smotra radova umetnika iz celog sveta. Četvoročlani međunarodni žiri je odabrao stotinu radova. Reprodukcije radova prisutnih na izložbi biće donirane sigutnim kućama, a predviđeno je i da umetnici obiđu sigurne kuće i njihove štićenike, uz druženje, razgovore i fotografisanje.
IWS Srbija ima planirane izložbe u nekoliko gradova Srbije i Bugarske, a termini izlaganja trenutno zavise od epidemiološke situacije i epidemioloških mera. U sadašnjim vremenskim okvirima, zakazane su izložbe: 27. april 2021. - Majdanpek, jun 2021. - Petrovac na Mlavi, 11. avgust 2021. - Beograd, Kuća Kralja Petra.
Nataša Marinković Petrić
Jedan od specifičnih umetnica koja je u svom radu sublimirana i akvarel i crtež i kolaž - kombinujući tako tehnike do najvišeg nivoa je i Nataša Marinković Petrić, član Ulupuds-a i slobodno možemo reći jedan od najboljih kolažista savremene srpske umetnosti. Na ovoj izložbi koja je posvećena nasilju nad ženama, Nataša je prisutna radom “Dugotrajna igra snoviđenja stvarnosti”. Ovaj intrigantan rad seže u istoriju - od pramajke iz Lepenskog vira do dileme Marije Magdalene. Kroz čelik i svilu, ovaj rad ženu pokazuje kao kičmu čovečanstva.
Ova opsežna izložba i njena ozbiljna organizacija i opus zaslužuju pažnju savremene javnosti.
U kripti Hrama Svetog Save, 1. marta 2021. u 18 časova, otvarena je izložba unikatnog, ručno rađenog nakita „Snovi Hilandara” kragujevačkog juvelira i umetnika Slavoljuba Galića Đanija. Ovo je prva autorska izložba od zvaničnog otvaranja Hrama na Vračaru i čast i priznanje je ovom velikom umetniku. Izložba će biti otvorena do kraja meseca.
O AUTORU IZLOŽBE
Danas je Slavoljub Galić Đani (Kragujevac, 1954.) jedan od najpoznatijih srpskih juvelira i dizajnera nakita.
Nakon godina provedenih u izučavanju tradicionalnih zlatarskih tehnika, želja za učenjem odvela ga je u prestižne centre juvelistva (Vićenca, Italija) u kojima je usavršio svoje znanje i zanat. Sve ovo, Đaniju je omogućilo da ostvari dela izuzetnog kvaliteta i jedinstvenih formi, u kojima je na originalan način kombinovao zlato, drago kamenje i komade granita.
Potvrda vrednosti njegovim kolekcijama i priznanja javnosti nisu izostala, tako da je 1995. godine primljen u Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), kao prvi dizajner nakita i juvelir.
Za svoju poslednju kolekciju nakita Snovi Hilandara, u kojoj je spojio zlato (čistote 999/1000), dijamante i gvožđe iz manastira Hiladara (ostaci upotrebnih predmeta), zbog njene nesvakidnašnjosti i kvaliteta 2009. godine je dobio prestižnu Vukovu nagradu na polju umetnosti i kulture. Nakon toga je, 2010. usledila vrlo uspešna izložba unikatne kolekcije u prestižnoj galeriji nakita u Beču.
Đani živi i stvara u Kragujevcu. Izlagao je na više samostalnih i grupnih izložbi, kako u zemlji tako i u inostranstvu.
SNOVI HILANDARA
Trideset i tri komada nakita ove jedinstvene, unikatne i ručno rađene kolekcije mnogi su ocenili kao vrhunac dosadašnjeg stvaralaštva Slavoljuba Đanija Galića.
U želji da svoje impresije sačuva i pretoči u trajno, kao duhovnu podršku ženi koja Hilandaru i dalje nema pristup, nakon jedne posete ovoj pravoslavnoj svetinji, Đani počinje rad na kolekciji.
Od gvozdenih delova manastirskih upotrebnih predmeta, starog alata, eksera ili delova brava, od zlata najveće čistoće (999/1000) i dijamanata, uz blagoslov hiladarskog bratstva, nastaje nakit u slavu Hristovim zemaljskim godinama i Hilandaru.
Posebnu pažnju javnosti kolekcija je privukla izložbama 2008. godine, prvo u Narodonom muzeju u Kragujevcu a potom i u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, nakon čega su usledila i najveća nacionalna priznanja: Đurđevdanska nagrada (Kragujevac, 2008.), Nagrada Kapetan Miša Anastasijević (Novi Sad, 2009.) i Nagrada Vukove zadužbine (Beograd, 2009.).
(Izvor: sajt ĐANI)
O IZLOŽBI „SNOVI HILANDARA“
„I tako, gvožđe uzimajući kao nosilac i upretnik svemu, po njemu, hijerarhijski mnogo mlađem metalu, (no stoga i bližem ljudskoj prirodi propadljivoj) slaže, natapa, skiva, izliva i poleže sunčane suze i slapove zlata i pogdekad kakav tračak božanskog svetla, u dragom kamenu zarobljenog.
Odavno, svima je znano, da zlato jeste plemenita tvar, pa da stoga bremeniti i na muku stupa nesvakidašnjoj prirodi ljudskoj i da za upućene, bezbrojna značenja plemenita i tajna nosi i prikriva.
Na prvi pogled ova kolekcija osvaja rudimentarnošću, odsustvom cizelaže, sumarnom i snažnom stilizacijom, jednostavnim kompozicijama u kojima se značenje i mogućnosti dalje razgranavaju pri svakom novom gledanju sve nekako lebdi na granici mogućeg, poput, radova što nastaju iz dubine dečjeg srca, u kojima se mogućnosti čitanja stalno umnožavaju. Opet, sve je dovedeno do praktične, upotrebne mere nosivosti i svaki predmet možemo posmatrati dvostruko kao čisto likovno, ali i kao delo primenjenih umetnosti, odnosno dizajna.
Iako nije neobično spajati čelik i zlato, što se najčešće dešavalo na oružju (od vikinškog, preko damaskog, do plemenite Tule) novina je da se taj spoj iskaže na praktičnim predmetima, na kojima se, potom, lako i logično priključio i dragi kamen. Kada je nastala ova zbirka, kao novinu donela je i to što je sam materijal bio osveštan. Prstenje, privesci, krstovi, tako su dobili nove, neočekivane oblike.
A čitav poduhvat treba posmatrati kao delo sa razmeđe realnog i snoviđenja, kao izraz verujućeg, plemenitog srca, kao poduhvat vođen nadnaravnim i višim načelom, gde realizovano možemo smatrati i darom Gospodnjim iz ruke raba Slavoljuba.“
(Istoričar umetnosti Dušan Milovanović, autor teksta u katalogu, koji je izložbu i otvorio.)
Fotografije: Internet
Fotografije nakita: privatna arhiva, preuzeto sa Novosti.RS
Igra vodenim bojama u rukama mališana i akvarel kao tehnika vrhunskih slikara je igra vode i boja vođena dušom. Naizgled jednostavna tehnika u stvari je najsloženija u ostvarivanju likovnog dela. Nema ispravke, nema slojevitih boja. Prozračnost, lepršavost i suptilnost su svojstva slike koja pleni oko posmatrača.
Akvarelisti sveta su se u svojoj ljubavi prema ovom likovnom izrazu ujedinili u internacionalnu asocijaciju akvarelista. Ogranizuju izložbe u celom svetu. Srpski akvarelisti su veoma aktivni. Izlažu u mnogim gradovima sveta. Jedna od njihovih aktivnosti u Srbiji je i Prva nacionalna izložba akvarela “Ta divna Srbija”, u saradnji sa Međunarodnim akvarel društvom INTERNATIONAL WATERCOLOR SOCIETY – IWS Serbia. Ogranizator i učesnik izložbe je poznata slikarka Tatjana Petrović Karabašević čiji akvareli su obišli svet.
I pored zatvorenosti većine kulturnih institucija izložba „Ta divna Srbija“ održana je u septembru 2020. u Galeriji Matice iseljenika i Srba u regionu u Beogradu a u decembru 2020. u Likovnom salonu Doma kulture Čačak. Početkom februara izložba je održana u Galeriji Centra za kulturu Majdanpek a od 18. februara do 15. marta postavka je u Galeriji „Krug“ u Petrovcu na Mlavi. Zbog pandemije otvaranje izložbe je bilo samo u prisustvu organizatora i predstavnika medija a građani izložbu mogu pogledati uz propisane mere zaštite.
lepotu Srbije oslikali su slikari iz celog sveta. Inspiracija slikarima su bila putovanja ili fotografije naše divne Srbije. Umetnička slika nije stvarnost. Slika je odraz unutrašnje stvarnosti doživljaja viđenog, zamišljenog… Srbiju su slikali umetnici iz Srbije i dalekih zemalja sveta a Svetlost Srbije je blistala na svim slikama. Nameće se misao Dostojevskog: „Lepota će spasiti svet“.
Prva nacionalna izložba akvarela “Ta divna Srbija“
Tatjana Petrović Karabašević
Ideja izlagačkog projekta „Ta divna Srbija“ će trajati. U nagoveštaju međunarodnog festivala, organizator i učesnik izložbe Tatjana Petrović Karabašević, na otvaranju izložbe u Majdanpeku je rekla:
„Ova postavka okupila je umetnike iz 27 zemalja, sa ukupno 69 radova, na kojima su prikazani motivi koji čine lepotu Srbije. Žao mi je što zbog aktuelne situacije nismo uspeli da umesto izložbe upriličimo festival, koji je bio planiran u dogovoru sa umetnicima akvarelistima, koje sam upoznala na festivalu u italijanskom gradu Urbino. Izložba će svakako nastaviti svoj put kroz Srbiju a za narednu godinu planirana je i jedna tematska postavka sa srpskim opankom kao glavnim motivom.“
TRAŽITI U SEBI. EKSPONIRATI ENERGIJU I SVETLOST IZ SEBE. STVARATI SLIKU - ODRAZ DUŠE.
U procesu stvaranja sve je moguće - duh ne nailazi na granice. Osećaj slobode i nadahnuća usrećuje.
Nadica Janić
Likovnom umetnošću se bavim preko 30 godina. Učestvovala sam na mnogim kolektivnim izložbama, smotrama likovnog stvaralaštva amatera, samostalno izlagala i održavala dečje kreativne radionice "Kreativnošću protiv destruktivnosti". Od 2008. godine redovno učestvujem na Međunarodnoj izložbi "Žene slikari" (Majdanpek) a od 2011-2019. godine na Međunarodnoj izložbi "Umetnost u minijaturi" (Majdanpek, Petrovac na Mlavi, Beograd). Učesnik sam Međunarodne izložbe Drugi memorijal Milana Vergovića "Mini-art" 2015. (Užice, Ivanjica, Arilje), 12, 13. i 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature 2014, 2016, 2020. (Gornji Milanovac), Međunarodnog bijenala "Mail art" 2016, 2019. (Turska), "Mail art project" 2016-2021. Grčka) i "Rijeka mini art 2017" (Hrvatska).
"I BI SVETLOST" je naziv izložbe koju sam priredila u Galeriji "M" u Zemunu 2002. a kao član ULU "Leonardo" Novi Banovci u Centru za kulturu u Novim Banovcima 2003, u "Jubanci" u Novim Banovcima 2004, u Centru za kulturu u Staroj Pazovi 2005. i u Galeriji "Kuća Vojnovića" u Inđiji 2006. godine. Koncepcija izložbe se menjala u skladu sa izložbenim prostorom. Deo radova iz ciklusa želim da sačuvam na ovom blogu kao drage uspomene. Takođe, na blog ću postavljati i radove u drugim tehnikama i sa izložbi u kojima učestvujem.