Na XVIII Međunarodnoj izložbi "Žene slikari" 2020. Majdanpek učestvuje 102 umetnice sa 167 radova iz pet zemalja: Austrija, Hrvatska, Makedonija, Slovenija i Srbija.
Petnaesti Međunarodni bijenale umetnosti minijature – najveća i najobuhvatnija svetska izložba malog formata otvorena je 6. juna 2020. u Kulturnom centru Gornji Milanovac i trajaće do 31. avgusta 2020. godine. Pokrovitelji manifestacije su opština Gornji Milanovac i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
„U odnosu na predhodne manifestacije, organizovane za Dan opštine Gornji Milanovac, kojima su tradicionalno i započinjale aprilske svečanosti u gradu pod Rudnikom, ovoga puta, zbog pandemije korona virusa, organizator najveće svetske izložbe minijature je bio prinuđen da otvaranje Bijenala pomeri za jun, u vreme obeležavanja gradske slave (Silazak Svetog Duha na Apostole), a samu dodelu nagrada prilagodi preventivnim merama koje propisuje Ministarstvo zdravlja Republike Srbije“, rekao je na otvaranju izložbe Dragan Arsić, direktor Kulturnog centra.
Kulturni centar Gornji Milanovac
Ceremonija otvaranja Bijenala upriličena je na Platou ispred Moderne galerije Kulturnog centra. Govoreći o 15. Međunarodnom bijenalu umetnosti minijature, o koncepciji manifestacije i ovogodišnjoj postavci, žiriranju i pratećem izložbenom programu, Božidar Plazinić, predstavnik Žirija i Selekcione komisije je između ostalog rekao da postavka obuhvata 689 radova koje potpisuju 423 autora iz 27 zemalja (Nemačka, Bugarska, Ukrajina, Slovenija, Poljska, Francuska, BiH, Velika Britanija, Izrael, Hrvatska, Finska, Grčka, JAR, Kanada, Crna Gora, Belorusija, Južna Koreja, Australija, Severna Makedonija, Austrija, Rumunija, Argentina, Estonija, Japan, Čile, Rusija i Srbija).
Moderna galerija Kulturnog centa
“Izlagačke oblasti su: slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnosti, fotografija i intermedija. Prihvaćeni su samo originalni radovi, nastali u poslednje dve godine, ocenjeni kao dela visokog umetničkog i profesionalnog dometa. U okviru postavke je i selekcija radova 12 umetnika – učesnika Bijenala minijature iz grada Rusea (Bugarska). Selekciju je napravila Elena Velikova”, rekao je Božidar Plazinić i naglasio da „umetnost minijature pokazuje da se na malom prostoru, osmišljenim potezima i kvalitetnim idejama može napraviti veliko delo.“
Manifestaciju je otvorila Jadranka Dostanić, zamenik predsednika opštine Gornji Milanovac i predsednik Organizacionog odbora Bijenala. Čestitajući nagrađenim i pohvaljenim autorima, organizatoru, opštini na ključnoj finansijskoj i svakoj drugoj podršci, Ministarstvu za kulturu i svim prijateljima umetnosti koji su svih proteklih decenija pomogli realizaciju Bijenala, Jadranka Dostanić je istakla:
“Ovo je dan u kome naš grad postaje bogatiji za još jednu veliku svetsku manifestaciju, petnaestu po redu. Ovo je dan našeg i vašeg velikog umetničkog praznika koji je odavno ušao u anale svetske moderne umetnosti i postao najprestižnija manifestacija umetnosti malog formata u zemaljskim razmerama. Već smo, krajem prošle godine, obeležili trideset godina postojanja našeg i vašeg Bijenala minijature čvrsto zakoračili u četvrtu deceniju čudesne i magične umetnosti minijaturnih formata. Dvadeset sedam zemalja sveta ove godine grade sa nama još jednu zajedničku priču ispričanu na oko sedam stotina umetničkih dela u svim mogućim, postojećim oblastima vizuelnog stvaralaštva. Grade jedan neverovatan mozaik sačinjen od umetničke igre u malom, od kreativnih misli i ideja stotine i stotine i na hiljade naših istomišljenika, umetnika koji od kad smo započeli ovu veliku svetsku misiju dele sa nama sve one radosti koje donosi svaka izložba: jer je jedinstvena, jer je posebna, jer je originalna i neponovljiva i jer su deo ovog grada i svih nas. Ponosni smo na ovu veliku manifestaciju, na sve koji u njoj učestvuju, i koji su je protekle tri decenije podržavali i doprineli da se taj zlatni niz minijatura koji se niže na hiljade i desetine hiljada nastavi istim onim stvaralačkim i organizatorskim žarom kakav nas prati sve ove godine i decenije”.
Izložba skulptura Marka Vukše u Holu Kulturnog centra
Prateći program 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature je stvaralaštvo Marka Vukše, dobitnika Gran-prija na 14. Bijenalu i slikarski opus i minijature Radislava Ratka Vučinića, jedinog učesnika svih dosadašnjih Bijenala. (Trajanje pratećih izložbi: 6. jun – 6. jul 2020. godine).
Izložba minijatura Radislava Ratka Vučinića u Holu Kulturnog centra
I ove godine izložbu, po već utvrđenoj koncepciji, prati katalog manifestacije. Izdanje je dvojezično, ukoričeno je tvrdim povezom i u dimenzijama je izloženih eksponata – 10×10 cm.
Obeležavajući 30 godina postojanja Bijenala, u susret jubilarnom 15. Međunarodnom bijenalu umetnosti minijature Kulturni centar Gornji Milanovac organizovao je još dve izložbe: 3. juna 2020. godine u Galeriji Doma kulture „Vojislav Ilić“ na Rudniku izloženi su odabrani radovi iz Zbirke Bijenala i Zbirke likovne kolonije „Mina Vukomanović Karadžić“. Zbirku bijenala čine radovi koje su organizatori manifestacije, počev od prve izložbe, 1989. godine, dobijali na poklon, otkupljivali, ili su kao nagrađeni radovi trajno ostali u vlasništvu Bijenala. Zbirka trenutno broji oko1500 radova iz svih oblasti likovnog, primenjenog i uopšte vizuelnog stvaralaštva i sa svakom novom izložbom sve više se uvećava. Odabrani radovi iz Zbirke Bijenala od 4 – 23. juna 2020. godine biće izloženi i u Kragujevcu u Gradskoj galeriji „Mostovi Balkana“.
Zbirka Bijenala čini svojevrstan reprezent manifestacije jer se, u izlagačkom smislu, preko postavke odabranih radova, prvenstveno nagrađenih domaćih i stranih autora, mogu sagledati najbolji i najkvalitetniji radovi poznatih i priznatih autora koji su se umetnički iskazali i dokazali u oblasti malog formata – minijature kao posebno originalnog načina kreativnog izraza. Zahvaljujući Zbirci minijatura koja već sadrži impozantan broj radova došlo se na ideju o osnivanju jedinstvenog muzeja minijature u Gornjem Milanovcu. Očekuje se da će konkretni poslovi oko realizacije ove ideje započeti narednih godina u kojima Bijenale minijature ulazi u četvrtu deceniju postojanja.
Izvor: Informacije za javnost Kulturnog centra Gornji Milanovac
Međunarodni bijenale umetnosti minijature, najveća i najobuhvatnija manifestacija umetnosti malog formata započinje 2020. godine četvrtu deceniju svog postojanja i veoma je značajna informativna manifestacija preko koje se može pratiti i razvoj svetske umetnosti u poslednjih 30 godina.
Održavajući kvalitet i kredibilitet manifestacije, Kulturni centar iz Gornjeg Milanovca, organizator izložbe uz stručnu pomoć priznatih istoričara umetnosti, likovnih kritičara i profesora sa nekoliko umetničkih univerziteta (članovi umetničkog saveta i žirija) svetskoj javnosti do sada je predstavio oko 12.000 umetničkih dela koja potpisuje više od 8.000 autora iz četrdesetak zemalja sveta.
Organizator Bijenala:
Kulturni centar, Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje).
Generalni pokrovitelji:
- Opština Gornji Milanovac (kao oficijelni osnivač manifestacije);
- Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije (posredstvom institucije konkursa za projekte).
Kalendar manifestacije:
Konkurs je otvoren od 8. jula do 31. oktobra 2019. godine.
Selekcija radova: 16. i 17. novembar 2019. godine.
Žiriranje radova: 16. decembar 2019. godine.
Svečano otvaranje izložbe: 23. april 2020. godine.
Izložba traje od 23. aprila do 30. juna 2020. godine.
Izlagačke kategorije:
Slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija i intermedija.
Statistika učešća:
Na 15. Međunarodnom bijenalu umetnosti minijature učestvuju umetnici iz 27 zemalja (Nemačka, Bugarska, Ukrajina, Slovenija, Poljska, Francuska, BiH, Velika Britanija, Izrael, Hrvatska, Finska, Grčka, JAR, Kanada, Crna Gora, Belorusija, Južna Koreja, Australija, Severna Makedonija, Austrija, Rumunija, Argentina, Estonija, Japan, Čile, Rusija i Srbija).
Za izložbenu selekciju odabrano je 687 radova koje potpisuje 422 autora. (Na konkurs je pristiglo 973 rada, od 565 autora.) Prihvaćeni su samo originalni radovi, nastali u poslednje dve godine, ocenjeni kao dela visokog umetničkog i profesionalnog dometa. Spisak izlagača nalazi se na sajtu Bijenala.
Prateći izložbeni program:
- Stvaralaštvo Marka Vukše, dobitnika Gran pri nagrade na 14. Bijenalu;
- Slikarski opus Radislava Ratka Vučinića, jedinog učesnika svih dosadašnjih Bijenala.
Selekciona komisija 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature:
1. Božidar Plazinić, predsednik
2. Sanja Filipović, zamenik predsednika
3. Đorđe Stanojević, član
Međunarodni žiri 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature:
1. Monika Miler (Nemačka), predsednik
2. Sofija Ječina (Rusija), član
3. Božidar Plazinić (Srbija), član
Nagrade Bijenala:
Nagrade Bijenala su: Gran pri (1.500 evra) i sedam ravnopravnih nagrada u rangu prve nagrade (po 500 evra) u svakoj izložbenoj kategoriji. Nagrađeni radovi ulaze u Zbirku Bijenala (novčana nagrada podrazumeva otkup rada). Imena nagrađenih biće saopštena na konferenciji za novinare koja će prethoditi svečanom otvaranju Bijenala (april 2020. godine).
Kataloška izdanja:
Po utvrđenoj koncepciji od 7. Bijenala, katalog je u dimenzijama izloženih eksponata 10x10x5 cm, sa tvrdim povezom. Izdanje je dvojezično, srpsko-engleski. U katalogu je predstavljena reprodukcija svih autora/izlagača sa kataloškim podacima, prateća izložba i stručni tekstovi. Kataloško izdanje 15. Bijenala biće predstavljeno na konferenciji za novinare koja će prethoditi otvaranju Bijenala.
Istorijat Bijenala:
Prva izložba organizovana je decembra 1989. godine i trajala je do kraja januara 1990. Nastala je po uzoru na sličnu manifestaciju u Torontu (Kanada), a na inicijativu milanovačkih umetnika Milana Miletića i Nebojše Savovića Nesa. Manifestaciju je pokrenulo Udruženje likovnih i primenjenih umetnika Gornjeg Milanovca, registrovano 1988. godine. Od 1994. godine Bijenale (Treći Bijenale) ima međunarodni karakter. Oficijelni organizatori, tokom godina, bili su: Udruženje likovnih i primenjenih umetnika Gornjeg Milanovca (Prvi bijenale), Udruženje likovnih i primenjenih umetnika Gornjeg Milanovca, suorganizator ”Dečje novine” (Drugi bijenale), Udruženje likovnih i primenjenih umetnika Gornjeg Milanovca, suorganizator Muzej rudničko‐takovskog kraja (Treći Bijenale), Muzej rudničkog‐takovskog kraja (Četvrti bijenale), a potom Kulturni centar iz Gornjeg Milanovca (od Petog Bijenala do danas).
- "Boginja Morana“ (tempera na papiru; 10 x 10 cm)
- "Boginja Vesna“ (tempera na papiru; 10 x 10 cm)
"Boginja Morana" (tempera na papiru; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
"Boginja Vesna" (tempera na papiru; 10 x 10 cm) Autor: Nadica Janić
POMERENO OTVARANJE IZLOŽBE 15. MEĐUNARODNOG BIJENALA UMETNOSTI MINIJATURE
Međunarodni bijenale umetnosti minijature, najveća i najobuhvatnija manifestacija umetnosti malog formata, koji se u Gornjem Milanovcu organizuje već pune tri decenije, ove godine, zbog pandemije virusa korona i proglašenja vanrednog stanja na celokupnoj teritoriji Republike Srbije, biće odložen. Umesto 21. aprila 2020. godine za kada je, prema kalendaru manifestacije bilo predviđeno otvaranje, petnaesta po redu izložba umetničkih ostvarenja svetskoj javnosti biće predstavljena do kraja godine, odnosno kada se steknu uslovi.
Organizator manifestacije - Kulturni centar nastojaće da sve ono što je posvećeno pripremao i na čemu je vredno radio u protekle dve godine predstavi javnosti, ali onda kada se za to stvore uslovi”, rekao je Dragan Arsić, direktor Ustanove za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje iz Gornjeg Milanovca.
Ovo je u saglasnosti i sa Pravilnikom manifestacije (član 30.) sa kojim su, prilikom raspisivanja konkursa, upoznati svi umetnici – učesnici 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature, a reč je autorima iz 27 zemalja sveta (Nemačka, Bugarska, Ukrajina, Slovenija, Poljska, Francuska, BiH, Velika Britanija, Izrael, Hrvatska, Finska, Grčka, JAR, Kanada, Crna Gora, Belorusija, Južna Koreja, Australija, Severna Makedonija, Austrija, Rumunija, Argentina, Estonija, Japan, Čile, Rusija i Srbija).
Do tada, Kulturni centar preporučuje svim ljubiteljima malog formata da prate Fejsbuk stranice Bijenala i Kulturnog centra, gde će uz zvanične informacije o manifestaciji i radu Ustanove u uslovima vanrednog stanja, objavljivati i nagrađene i pohvaljene radove sa prethodnih manifestacija. Takođe, na FB stranicama Ustanove biće objavljivani i snimci programa u produkciji Kulturnog centra.
PROGLAŠENI POBEDNICI 15. MEĐUNARODNOG BIJENALA UMETNOSTI MINIJATURE
Jubilarni 15. Međunarodni bijenale umetnosti minijature - najveća i najobuhvatnija izložba malog formata svetskoj javnosti biće predstavljen 6. juna 2020. godine u Modernoj galeriji Kulturnog centra u Gornjem Milanovcu, saopšteno je danas na konferenciji za medije organizovanoj u Svečanoj sali opštine Gornji Milanovac.
Za razliku od svih prethodnih manifestacija, zbog pandemije virusa korona, otvaranje Bijenala će biti skromnije, a posetioci izložbe moraju se pridržavati preventivnih mera koje propisuje Ministarstvo zdravlja Republike Srbije.
Održavajući kvalitet i kredibilitet manifestacije, organizator izložbe Kulturni centar ovoga puta predstaviće 689 radova koje potpisuje 423 autora iz 27 zemalja sveta. Reč je o umetnicima iz: Nemačke, Bugarske, Ukrajine, Slovenije, Poljske, Francuske, Bosne i Hercegovine, Velike Britanije, Izraela, Hrvatske, Finske, Grčke, Južnoafričke Republike, Kanade, Crne Gore, Belorusije, Južne Koreje, Australije, Severne Makedonije, Austrije, Rumunije, Argentine, Estonije, Japane, Čilea, Rusije i Srbije, rekao je Dragan Arsić, direktor Kulturnog centra i dodao da je Selekciona komisija u sastavu: Božidar Plazinić, predsednik, Sanja Filipović, i Đorđe Stanojević, za izložbu odabrala samo originalne radove, nastale u poslednje dve godine, koja su ocenjena kao dela visokog umetničkog i profesionalnog dometa.
Na poziv organizatora, u okviru velike postavke biće izloženi i odabrani radovi 12 umetnika – učesnika Bijenala minijature iz grada Rusea (Bugarska). Selekciju je napravila Elena Velikova.
Prateći izložbeni program: Stvaralaštvo Marka Vukše, dobitnika Gran - prija na 14. Bijenalu i Slikarski opus i minijature Radislava Ratka Vučinića, jedinog učesnika svih dosadašnjih Bijenala, biće predstavljen u Galeriji hola ispred Velike sale Kulturnog centra istakao je Radoš Gačić, urednik likovnog programa.
Nagrađene i pohvaljene autore, u ime žirija 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature (Monika Miler, predsednik (Nemačka), Sofija Ječina (Rusija), i Božidar Plazinić (Srbija)) proglasio je Božidar Plazinić.
Gran Pri je dodeljen Zoranu Bogdanoviću iz Australije za skulpture Daily samples/Sunset, Daily samples/Sunny Day"Emancipovana forma, Osvajanje prostora".
Nagrade:
Prva nagrada za slikarstvo - Nikolaj Buzov, Bugarska / Heksafleksagon VI, Heksafleksagon VII
Prva nagrada za grafiku - Joana Papadimitriju, Ujedinjeno Kraljevstvo / Pogled, Isceljenje
Prva nagrada za skulpturu - Dragana Kojić, Srbija / Izdizanje 1, Izdizanje 2
Prva nagrada za crtež - Branko Raković, Srbija / Čista duša / Anima, Priroda / Nature
Prva nagrada za primenjenu umetnost - Rastko Ćirić, Srbija / Light for life
Prva nagrada za fotografiju - Tanasis Raptis, Grčka / Akt 1, Akt 2
Prva nagrada za intermediju - Milica Janković, Crna Gora / Promissed land, Presence in white
Nagrade Bijenala su: Gran pri (1.500 evra) i sedam ravnopravnih nagrada u rangu prve nagrade (po 500 evra) u svakoj izložbenoj kategoriji. Nagrađeni radovi ulaze u Zbirku Bijenala (novčana nagrada podrazumeva otkup rada).
Pohvale:
Slikarstvo: Irena Kuzmanović, Srbija / Ne plači nad prolivenim mlekom, Ide brzi voz
Grafika: Jelena Sredanović, Srbija /From Above, Oblaci
Skulptura: Mladen Marinkov, Srbija / Bakar 1, Bakar 2
Crtež: Sandra Nikač, Srbija / Fragmenti
Primenjena umetnost :Sanja Dević, Srbija / The Raven, Sometimes I don’t vomit when I see you
Fotografija: Dubravka Lazić, Srbija / LP 01, LP 02
Intermedija: Slobodanka Milošević, Srbija / Brodovi
I ove godine izložbu ćе, po već utvrđenoj koncepciji pratiti katalog manifestacije. Izdanje je dvojezično, ukoričeno je tvrdim povezom i u dimenzijama je izloženih eksponata - 10x10 cm.
MOUNDZA is a widespread insulting gesture in Greece. The Ministry of Education in Greece announces that visual arts and music lessons in secondary schools are completely BAN, insulting teacher s' work, student s' wishes and Greek culture. They are saying goodbye to the hands of the attached art teachers... They deprive students of the necessary education, for the understanding of their personality, their aesthetic cultivation, the development of their perceptive capacity, the development of creative thinking and training Spiritual and emotional of his personality. If you want to protest with Greek art teachers, create your ''MOUNDZA'' and email: mariart_x@yahoo.gr mentioning your name and country. All MOUNDZAS received will be printed on A4 and displayed at our protest. Deadline 20/6/2020 at 24:00.
Radovi "MOUNDZA E-MAIL ART PROJEKT / PROTEST" na sastanku nastavnika umetnosti u Školi likovnih umetnosti, 20. 06. 2020.
"MOUNDZA" e-mail art projekat - protest
Umetnost je suštinska potreba čoveka što potvrđuju prvi crteži Čoveka u pećinama. Želja da se izrazi i prenese poruka drugima samo je kroz umetnost ljudska i plemenita... Onemogućiti likovno i muzičko obrazovanje mladih ljudi je greh današljeg vremena. Stvarati čoveka konzumenta, poslušnika, ogoljenog od emocija je cilj novog svetskog poretka - demonske sile, nevidljive a sveprisutne. Dobro uvek pobeđuje. Kreativnost nema granice i ništa je ne može sputavati.
TRAŽITI U SEBI. EKSPONIRATI ENERGIJU I SVETLOST IZ SEBE. STVARATI SLIKU - ODRAZ DUŠE.
U procesu stvaranja sve je moguće - duh ne nailazi na granice. Osećaj slobode i nadahnuća usrećuje.
Nadica Janić
Likovnom umetnošću se bavim preko 30 godina. Učestvovala sam na mnogim kolektivnim izložbama, smotrama likovnog stvaralaštva amatera, samostalno izlagala i održavala dečje kreativne radionice "Kreativnošću protiv destruktivnosti". Od 2008. godine redovno učestvujem na Međunarodnoj izložbi "Žene slikari" (Majdanpek) a od 2011-2019. godine na Međunarodnoj izložbi "Umetnost u minijaturi" (Majdanpek, Petrovac na Mlavi, Beograd). Učesnik sam Međunarodne izložbe Drugi memorijal Milana Vergovića "Mini-art" 2015. (Užice, Ivanjica, Arilje), 12, 13. i 15. Međunarodnog bijenala umetnosti minijature 2014, 2016, 2020. (Gornji Milanovac), Međunarodnog bijenala "Mail art" 2016, 2019. (Turska), "Mail art project" 2016-2021. Grčka) i "Rijeka mini art 2017" (Hrvatska).
"I BI SVETLOST" je naziv izložbe koju sam priredila u Galeriji "M" u Zemunu 2002. a kao član ULU "Leonardo" Novi Banovci u Centru za kulturu u Novim Banovcima 2003, u "Jubanci" u Novim Banovcima 2004, u Centru za kulturu u Staroj Pazovi 2005. i u Galeriji "Kuća Vojnovića" u Inđiji 2006. godine. Koncepcija izložbe se menjala u skladu sa izložbenim prostorom. Deo radova iz ciklusa želim da sačuvam na ovom blogu kao drage uspomene. Takođe, na blog ću postavljati i radove u drugim tehnikama i sa izložbi u kojima učestvujem.