среда, 30. октобар 2019.

X Međunarodna izložba "Umetnost u minijaturi" 2010-2019. Petrovac na Mlavi


Na konkurs "Umetnost u minijaturi" za izlaganje od 2010. do 2019. godine učestvovalo je 3050 umetnika iz zemlje i inostranstva sa 5086 umetničkih radova od kojih je Selekciona komisija odabrala 4175 radova 2480 umetnika iz 50 država. Od 2480 umetnika za izlaganje na X Međunarodnoj izložbi „Umetnost u minijaturi“ 2019. odabrano je 468 radova, 468 umetnika iz 46 država. Izložbu je ogranizovalo Udruženje MajdanArt iz Majdanpeka i održana je u Majdanpeku i Petrovcu na Mlavi.





U Galerije "Krug" u Petrovcu na Mlavi, 3. oktobra 2019. godine, u 19 časova svečano je otvorena jubilarna, X Međunarodna izložba „Umetnosti u minijaturi“, MajdanArt 2010-2019. Izloženo je preko 160 radova 140 umetika iz Srbije i sveta. Udruženje MajdanArt već 10 godina pleni raznolikošću umetničkog sadržaja, tako da je pored minijatura (na koji se ovaj konkurs odnosi) i materijala koji se odnosi na istoriju manifestacije, ponovo izložen i unikatni nakit koji umetnici ručno izrađuju uz pomoć majstora Zlatare Majdanpek.


















Pored umetnika i građana na otvaranju izložbe bili su prisutni predstavnici javnih preduzeća, kulturnih i obrazovnih ustanova i predstavnici lokalnih medija. Prisutne je ispred Galerije "Krug" pozdravio sekretar ULUP-a, Dragan Milosavljević, a izložbu je otvorio gospodin Zoran Mitrović, predsednik MajdanArt-a.

Izložba je trajala do kraja oktobra 2019. a potom je poštom uručen katalog izložbe svim učesnicima.

Na izložbi sam učestvovala sa radom „Smiraj“ I (akril; 10 x 7,5 cm).



„Smiraj“ I 
(akril; 10 x 7,5 cm)
Autor: Nadica Janić


Veza: A L B U M

четвртак, 17. октобар 2019.

"SEA, FIRE, HUMAN", mail art project 2019, Greece


SEA, FIRE, HUMAN - 3 STRONG ELEMENTS OF LIFE & DEATH

The sea, at the same time that it nourishes man, animals and fishes, swallows swimmers, seafarers and migrants who venture into freedom.
The sun, fire in the sky, gives life, but a fire in a tree, can become the hell itself.
Human can be the one who creates life, but with the war, fights and choices, takes it back.







Učesnici izložbe iz Srbije 



Radovi "Apokalipsa" I i II na izložbi

A L B U M



Otvaranje izložbe 16. oktobar 2019.

On October 16, 2019, took place the inauguration of the Exhibition, Sea-Fire-Man at the 19th Athens High School.

The event was attended by the Japanese artists Mr. Ryosuke Cohen and Noriko Shimizu, Russian mail artist Yuri Gik who gave a lecture on mail art's history and styles, translated in Greek by the curator and mail artist Maria Chorianopoulou,

French mail artist Jean Louis Mauri, Ms. Katerina Nikoltsiou and many Greek mail artists who talked to the public.

During the event, collaborative works were created with rubber stamps on special printed paper Mr Gik made, after Mr. Gik's speech, while Mr. Ryosuke Cohen offered to people who attended, as a present, his art works freely..!

A great Mail Art Festival organized by Mellifera npo



"Apokalipsa" I
(kolaž; 29,5 x 21 cm)

Autor: Nadica Janić


"Apokalipsa" II
(kolaž; 29,5 x 21 cm)
Autor: Nadica Janić


Apokalipsa – podizanje vela – proces koji traje i koji će dostići kulminaciju do otkrivanja lica Božjeg i uspostavljanja Božje pravde na zemlji. Ratovi, nemiri, zagađenje planete, ljudski pad u nemoral… i ostvaruje se proces, ostvaruje sve očiglednije u sve bržem protoku vremena. 

Čovek – krivac i borac, čovek – veliki u zlu i mali u dobru, čovek-more-oganj biće poslednja čaša koja će uništiti svojim izlivom Zlo (u biblijskom opisu apokalipse Aždaju). Podizanjem vela ugledaćemo u svom srcu bolno lice Boga a zatim u duši osetiti blaženstvo i oproštaj. Podizanje vela je otkrivanje istine o Čoveku i Zlu.


Nadica Janić 




APOKALIPSA


Apokalipsa – podizanje vela – proces koji traje i koji će dostići kulminaciju do otkrivanja lica Božjeg i uspostavljanja Božje pravde na zemlji. Ratovi, nemiri, zagađenje planete, ljudski pad u nemoral… i ostvaruje se proces, ostvaruje sve očiglednije u sve bržem protoku vremena. 

Čovek – krivac i borac, čovek – veliki u zlu i mali u dobru, čovek-more-oganj biće poslednja čaša koja će uništiti svojim izlivom Zlo (u biblijskom opisu apokalipse Aždaju). Podizanjem vela ugledaćemo u svom srcu bolno lice Boga a zatim u duši osetiti blaženstvo i oproštaj. Podizanje vela je otkrivanje istine o Čoveku i Zlu.


Nadica Janić 



"Apokalipsa" I
(kolaž; 29,5 x 21 cm)
Autor: Nadica Janić



"Apokalipsa" II
(kolaž; 29,5 x 21 cm)
Autor: Nadica Janić


уторак, 4. јун 2019.

KVADRATURA KRUGA I KRUGOVANJE KVADRATA




"Mandala"
(kompjurerska grafika; 10 x 10 cm)
Autor: Nadica Janić


Krug je univerzalni znak u svim kulturama. Simbol je sunca i označava neprekidno kretanje, početak i kraj, zbog čega predstavlja savršenstvo. Štiti ono što je unutra od svakog zla i zato je prsten simbol večne ljubavi i zajednice, zalog vernosti. Svaki kružni oblik je potencijalni magični simbol, a naročito prsten, jer se može koristiti u magiji i često se nosi kao amajlija za sreću i zaštitu.

Kvadrat je povezan sa ženskim principom jer simbolizuje zemlju i običan svet. Kao geometrijsko telo predstavlja savršenu srazmeru, pa je simbol stabilnosti, nepromenljivosti i integracije, ali i mističnog sjedinjavanja četiri elementa. U njemu je sadržana i kvadratura kruga i krugovanje kvadrata, simbol je večite težnje alhemičara da se krug pretvori u kvadrat jednake površine. U hinduističkoj tradiciji ima istaknuto mesto među simbolima i arhetip je reda u svemiru, savršena mera za čoveka. Krug i kvadrat postavljeni jedan iznad drugog ukazuju na veze između nebeskog i zemaljskog, transcedentalnog i imanentnog.

U arhitekturi svih civilizacija krug je jedan od osnovnih elemenata kao magijsko-tehnička forma. Korišćen je kao nezamenljiva slika u gotovo svim ritualima osnivanja gradova. Kao najsavršeniji od svih oblika, krug je znak apsolutnog.

Kružno kretanje ukazuje na nepromenljivo, večno pa se krug može tretirati kao simbol vremena. Ples derviša je kružan i ima kosmičku simboliku. Mandale su energetske slike čije značenje na sanskritu znači celi svet ili magični krug, simbol Univerzuma i energije. Nalazimo ih u religiji, umetnosti i nauci. U tradiciji zenbudizma crteži koncentričnih krugova predstavljaju krajnju etapu unutrašnjeg usavršavanja i duhovnog sklada.

Kvadrat simbolizuje zemlju. Predstavlja antitezu transcedentalnog oličenom u krugu, sadrži pojam mirovanja. Kao simboličan element prisutan je u mnogim kulturama. Ukazuje na tetradu, na četiri strane sveta, četiri rajske reke, četiri godišnja doba, četiri mesečeve faze, četiri faze ljudskog života (rođenje, detinjstvo, odrastanje i smrt), prva četiri elementa (vatra, zemlja, vazduh, voda) i dr.

Svaka strana kvadrata simbolizuje aspekte za otvaranje svesti i inspiracije. Osnovno značenje ovog simbola uključuje stabilnost, strukturu, zajednicu, smer, pouzdanost i balans. Magični kvadrat naglašava potencijal i podstiče ravnotežu u svemu. Po kineskom verovanju, magični kvadrat predstavlja element zemlje i neba. Za razliku od kruga, kvadrat svojim pravim linijama daje osećaj fiksnosti i nepromenljivosti.

Odnos zemlja-nebo prikazan kroz kvadrat i krug prisutan je u vavilonskoj i islamskoj arhitekturi. U budizmu predstava kvadrata unutar kruga simbol je neraskidive veze između čoveka i božanskih sila. Taj odnos prepoznajemo i u istočnohrišćanskoj kultnoj građevini. Kupola kao glavna osobenost vizantijske arhitekture je slika neba koje se uzdiže iznad zemlje, kockastog prostora ispod nje.

Ideja kvadrat-krug je potpuno sprovedena u klasičnom sistemu srednjevizantijske arhitekture, kroz idealni arhitektonski sklop crkve - upisanog krsta u kvadratu sa kupolom. Primere nalazimo na tlu zemalja koje su pripadale tzv. Vizantijskom komonveltu kao što je slučaj sa srednjovekovnom Srbijom.

Izvor:

- Sajt RTS
- Sajt AstroFon 21
- Magazin “Magična zona”

Priredila: Nadica Janić

Veza blog: DUHOVNE PRASLIKE



понедељак, 20. мај 2019.

XVII Međunarodna izložba "Žene slikari" 2019. Majdanpek





U Velikoj galeriji Centra za kulturu Majdanpek, 20. aprila 2019. godine, otvorena je XVII Međunarodna izložba „Žene slikari“ i traje do 20. maja 2019. Zastupljene umetničke kategorije su slikarstvo, crtež, grafika, skulptura i digital art. 

Na izložbi učestvuje 121 umetnica sa 192 rada iz 6 zemalja: Hrvatska, Slovenija, Crna Gora, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina i Srbija.

Imenovana je posebna Komisija za dodelu nagrada izložbe:
- Ljubomir Filipović, akademski slikar; 
- Ivan Živanović, master primenjeni umetnik i
- Vojin Rupić, nastavnik likovnog vaspitanja.

Komisija za dodelu nagrada donela je odluku da se nagrade: jedna umetnica Velikom nagradom izložbe - Grand Prix i pet umetnica novčanom nagradom iz svake kategorije izložbe. Nagrade su uručene na otvaranju izložbe 20. aprila 2019. godine u 14 časova.

Na izložbi učestvujem sa dva rada:
"Fluid" I (akril na kartonu; 50 x 50 cm) i 
"Fluid" II (akril na kartonu; 50 x 50 cm).


Centar za kulturu Majdanpek


Velika galerija Centra za kulturu Majdanpek
XVII Međunarodna izložba Žene slikari 2019. 



 "Fluid" I
(akril na kartonu; 50 x 50 cm)
Autor: Nadica Janić



"Fluid" II
(akril na kartonu; 50 x 50 cm)
Autor: Nadica Janić





Veza: Zaječarska hronika

"Majdanpek: stecište žena slikara iz celog sveta"
"Majdanpek: mala škola slikanja 2019."

недеља, 19. мај 2019.

FLUID


Fluidnost je engleska reč i znači tečno, neuhvatljivo, bezoblično, fleksibilno.

Priroda svih fluida je takva da nisu u stanju da dugo zadrže nijedan od oblika koje preuzimaju. Fluidi su stalno in statu nascendi – uvek „u nastanku”, a ne u konačnom obliku: to je osobina koju je pre više od dve hiljade godina primetio Heraklit, rekavši da niko ne može dva puta da zakorači u istu reku...



"FLUID" I
(akril na kartonu; 50 x 50 cm)
Autor: Nadica Janić



"FLUID" II
(akril na kartonu; 50 x 50 cm) 
Autor: Nadica Janić


Ime Zigmunt Bauman (1925-2017) obeležava savremenu društvenu teoriju. Poznat je sociolog. Rođen je u Poljskoj. Nemačka okupacija Poljske 1939. godine primorala je njegovu porodicu na emigraciju u tadašnji Sovjetski Savez. Po povratku u Poljsku Bauman studira sociologiju da bi po ukidanju sociologije započeo studije filozofije. 

Zigmunt Bauman postaje kritičar komunističke vlasti u Poljskoj. Kratko vreme predaje na Univerzitetu u Tel Avivu, a kasnije se trajno nastanio u Velikoj Britaniji. Od tada počinje njegov plodotvorni rad. Objavio je oko šezdeset knjiga i oko stotinu članaka. Izuzetan je sociolog koji je izučavao aktuelna društvena, kulturna i politička dešavanja. Značajna je serija knjiga u čijem se naslovu javlja ključni Baumanov pojam fluidnosti. Fluidnost je engleska reč i znači tečno, neuhvatljivo, bezoblično, fleksibilno.


FLUIDNI ŽIVOT

Fluidni život je nepostojan život koji se odvija u uslovima stalne neizvesnosti. Najakutnije i najtvrđe brige koje opsedaju takav život su strah da ćete biti zatečeni na spavanju, da nećete stići da uhvatite korak sa događajima koji se brzo smenjuju, da ćete zaostati i da ćete prevideti „upotrebiti do“ datum, da ćete biti natovareni stvarima koje posedujete a nisu više poželjne, da ćete propustiti trenutak koji signalizira promenu pravca pre nego što se pređe tačka bez povratka. Fluidni život je niz novih početaka – a baš zbog toga su brzi i bezbolni završeci, bez kojih su novi počeci nezamislivi, ti koji u njemu najčešće predstavljaju najteže trenutke i najneprijatnije glavobolje. Među umećima fluidnog modernog življenja i među veštinama potrebnim za praktikovanje tih umeća, odbacivanje stvari ima prioritet nad njihovim sticanjem. 

„Fluidni život“ i „fluidna modernost“ su blisko povezani. „Fluidni život“ je onaj život koji se uglavnom vodi u fluidnom modernom društvu. „Fluidna modernost“ je društvo u kome se uslovi pod kojima njegovi pripadnici deluju menjaju brže nego što je potrebno da se načini delovanja konsoliduju u navike i rutine. Fluidnost života i fluidnost društva se uzajamno pothranjuju i potkrepljuju. Fluidni život, baš kao i fluidno moderno društvo, ne mogu dugo zadržati isti oblik, niti pravac.

Zigmunt Bauman


FLUIDNA LJUBAV

Zapanjujuća krhkost ljudskih veza, osećanje nesigurnosti koje ona izaziva, i sukobljene želje koje to osećanje podstiče, želje da se veze učvrste, a opet da ostanu labave, je ono što ova knjiga pokušava da razreši, zabeleži i pojmi. Glavni junak ove knjige su ljudske veze. Centralni likovi knjige su muškarci i žene, naši savremenici, koji očajavaju jer su prepušteni sopstvenoj domišljatosti, koji osećaju da mogu lako biti odbačeni, žudeći za sigurnošću zajedništva i za pruženom rukom na koju mogu računati u nevolji i očajnički želeći da stupe u veze; a opet zaziru od stanja „povezanosti“, a pogotovu od stanja „stalne“ povezanosti, da ne kažemo povezanosti zauvek – pošto se plaše da takvo stanje može doneti teret i izazvati napore koje, po njihovom mišljenju, niti mogu niti žele da podnesu, i tako im ograničiti slobodu koja im je potrebna da bi – tako je, pogodili ste – bili u vezi… 

U našem svetu neobuzdane „individualizacije“, odnosi imaju dva lica. Oni lebde negde između lepog sna i noćne more, i ne vidi se kada jedno prelazi u drugo. Najveći deo vremena ove dve predstave kohabitiraju – iako na različitim nivoima svesti. U fluidnom modernom životnom okruženju, ljudske veze su možda najčešća, najakutnija, najupečatljivija i najproblematičnija otelotvorenja ambivalentnosti. Ova knjiga je posvećena rizicima i strepnjama života zajedno i odvojeno, u našem fluidnom modernom životu.

Zigmunt Bauman


FLUIDNO ZLO

Dok se zlo kao takvo (što je predmet našeg istraživanja) može videti kao stalni, neodvojivi saputnik ljudskog bitisanja, njegovi oblici i načini delanja, naročito u njegovom današnjem fluidnom otelotvorenju, predstavljaju nove fenomene; zaslužuju da budu tretirani odvojeno, čime se upravo njihova novina stavlja u centar pažnje. Priroda svih fluida je takva da nisu u stanju da dugo zadrže nijedan od oblika koje preuzimaju. Fluidi su stalno in statu nascendi – uvek „u nastanku”, a ne u konačnom obliku: to je osobina koju je pre više od dve hiljade godina primetio Heraklit, rekavši da niko ne može dva puta da zakorači u istu reku, kako kaže Platon u svom dijalogu Kratil. Kada nam je namera da je predstavimo što je potpunije moguće, ono što možemo – i treba – da uradimo jeste da otkrijemo izvor te reke, njene najveće pritoke i putanju njenog korita (ili, ako slučaj to zahteva, njegove višebrojne putanje, koje postoje paralelno ili alterniraju), i da ih obeležimo na mapi (i onda kada smo svesni da je ono što ćemo time postići više trenutna predstava nego zaključna, trajna slika datog fenomena). To je upravo ono što pokušavamo da uradimo u ovoj knjizi: da na mapi na najpotpuniji mogući način ucrtamo one izvore zla koji su trenutno najobilniji i pratimo što veći broj njegovih putanja u našem društvu kakvo je ono sada – fluidno-moderno, deregulisano i dezorganizovano, atomizovano i individualizovano, fragmentisano, razglobljeno i privatizovano potrošačko društvo. Svakako, s obzirom na odlike predmeta, rezultat treba da se posmatra kao izveštaj o putovanju ka otkriću koje i dalje traje. Ukratko, naš razgovor se bavi posebnim, fluidno-modernim tipom zla – tipom zla koje je zlokobnije i prevrtljivije od drugih istorijskih manifestacija zla jer je rasparčano, pulverizovano, razglobljeno i raspršeno; zlo koje se izuzetno razlikuje od tipa zla koje mu je neposredno prethodilo, koje je stremilo ka tome da bude koncentrisano i sabijeno, i koje se centralno primenjivalo.

Leonidas Donskis, Zigmunt Bauman


Tekst iz knjiga:
FLUIDNI ŽIVOT, FLUIDNA LJUBAV i FLUIDNO ZLO
Izdavač: Mediterran publishing

Izvor: 

Priredila: Nadica Janić

недеља, 28. април 2019.

"KVADRAT" 2. Međunarodni "Mail art" bijenale 2019.Tekirdag, Turska


















Na 2. Međunarodnom MAIL ART bijenalu 2019. Tekirdag, Turska, održanom od 8. do 28. aprila, učestvovalo je 855 umetnika iz 32 zemlje sa 1155 umetničkih dela. Tema izložbe je “Kvadrat”.

Organizator bijenala je Univerzitet za slikarstvo, dizajn i arhitekturu - Namık Kemal Üniversty, Tekirdağ, Türkiye. Rukovodilac organizacionog tima je Mustafa Cevat Atalay, slikar, profesor i doktor programa univerziteta.

Na izložbi sam učestvovala sa 2 rada (tehnika – kolaž).




TEKIRDAG NAMIK KEMAL UNIVERSITY 
FINE ARTS, DESIGN AND ARCHITECTURE FACULTY 
2ND INTERNATIONAL MAIL ART BIENNIAL 

8TH APRİL-28TH APRİL 

OBJECT

Tekirdağ Namık Kemal Üniversity, Faculty of Fine Arts, Design and Architecture, 
2nd INTERNATIONAL MAIL ART BIENNIAL will be made. 

The theme of the event, which is open to international artists and mail art volunteers, is “Square”, which is a representation of equality and balance elements also known as a human form.

“Square” with Four Sides, balance and stability is considered to be a basic form in both horizontal and vertical symmetrical and abstraction. which represents quaternary, equilibrium, stability and robustness, As a symbolic figure, it stands for decisive stance and stability in order, harmony and cohesion. Meaning, in comparison to the circle and triangle representing the sky, the interior angles of the square, which is said to represent the earth, draws the minister into its center, creating consistent information and perception that expresses an unshakable sharp view. 

Visual artists and designers have used the square as plastic to describe their themes with many different configurations. The square has been a key form in many public buildings. The square, defined as a shape with metaphysical features, was used by the great Turkish architect Sinan in many of his works. In the art of the 20th century, the square continues to exist as an important figure, the square is an objective form, it contains symmetry, vertical, horizontal and diagonal axes. The square has smooth lines and sharp corners. The square defines the consistency with these properties. 

Assoc. Prof. Dr. Mustafa Cevat ATALAY (Curator – Organization)


CONDITIONS OF PARTICIPATION

1.The theme is “Square”
2.You can send up to two (2) pieces of work. Your works must be 20x20 cm in size, There is no technical limitation. 
3.Works should not have been previously displayed. 
4.You must add your original stamp or postage. 
5. Electronic participation certificate and e-catalog will be sent to the participants whose works are exhibited. Name, surname, technical, country and e-mail should be added behind the works. 
6. After the works are exhibited, they will be included in the inventory of Tekirdag Namik Kemal University GSTM Faculty. 
7.Works will not be returned. 
8.There is no participation fee. All rights of the submitted works will be transferred to Tekirdağ Namık Kemal University. 
9. The works must be marked with “no commercial value” behind them. 





"Kvadrat" I
(kolaž; 20 x 20 cm)
Autor: Nadica Janić




"Kvadrat" II
(kolaž; 20 x 20 cm)
Autor: Nadica Janić


петак, 4. јануар 2019.

ZAPIS PRIJATELJSTVA, DOBROTE I LJUBAVI


JEDINSTVENA IZLOŽBA RADOVA 
U STANU PESNIKA SLOBODANA RISTOVIĆA 

Rogatica, 25. decembar 2018. godine.

Pre useljenja u novi životni prostor u Rogatici, pesnik Slobodan Ristović je na zidove postavio radove prijatelja slikara. Na otvaranju izložbe pesnik je nadahnuto rekao da je duvarove (zidove) osveštao lepotom, dobrotom i ljubavlju.

Za mene je velika radost i čast da sam učesnik ove jedinstvene izložbe sa radovima "Vera", "Ljubav" i "Nada". Na poleđini rada "Ljubav" ispisana je "Balada o tri čarobnice", takođe dar i posveta pesniku Slobodanu Ristoviću. 



"Vera, Ljubav i Nada"
(akril; triptih (50 x 22 cm) x 3)
Autor: Nadica Janić


 BALADA O TRI ČAROBNICE

Posle letnje kiše bujica je potapala malu liticu pored izvora. Zid od puzavica skrivao je pogled ka izvoru. Zakasneli prolaznici, u prvi sumrak viđali su tri svetle senke na litici. Samo u noći punog meseca raspoznavali su vitke, belopute devojke. Imale su zatvorene oči, kao u snu, a u podignutim rukama je isijavala čarobna svetlost koja je opijala dušu. Plašili su se da priđu iako ih je ispunjavao neopisiv osećaj sreće.

Bile su najlepše devojke u selu. Nerazdvojne drugarice. Dolazile su na izvor u suton. I on je dolazio u isto vreme, na belom konju. Opčinila ga je njihova lepota. One su mislile da je samo jedna u njegovim očima. Dolazile su sve kasnije na izvor. Noć je skrivala njihovu tajnu. Šum vode se stapao sa uzdasima strasti. Odlazile su sretne u svoje bele postelje.

„Kako da uzmem samo jednu“, šaputao je svom belom konju. „Odnesi me, daleko, što dalje odavde, u bespovrat“.

Nisu mogle bez njega. Patnja je brisala njihovu lepotu. Jedino se Vera nadala njegovom povratku. Noću je gledala u svoje prazne dlanove i na njih bi se spuštale zvezde. Od njihovog sjaja kosa joj je postala zlatna.

Ljubav je dolazila na izvor sa dve jabuke, da mu ih stavi na dlan, da ga podsete na njene grudi kada je grlio. Čekala je. Čežnja joj je sušila telo. Kosa je pobelela. 

Nada je ostajala do zore na izvoru. „Doći će?“, šaputala je mesecu. On se spuštao na njenu ruku, i kao suze razlivao srebro oko nje. Tuga se pretvarala u blagost. Kosa je postala kao duga kada se rađa posle kiše. 

Niko ne zna zašto su zauvek nestale tri drugarice. Samo, posle letnje kiše, na potopljenoj litici pored izvora, zatrepere tri senke beloputih Čarobnica. 


Nadica Janić






Pesnik Slobodan Ristović na otvaranju izložbe
ALBUM

Izvor: FB profil Slobodana Ristovića 

Priredila: Nadica Janić